Poradna

Eva Juránková | | 19.01.2014 15:15:20

Dobrý den, můj dotaz se týká zaměstnávání přes agentury práce. jsem zaměstnaná rovněž pod agenturou, ale od 1.2.2014 nás má přebrat jiná agentura, která vyhrála u podniku výběrové řízení. A tato agentura mi poslala email, že podle § 66 "Zprostředkování zaměstnání formou dočasného přidělení zaměstnance k výkonu práce .....", mě nemohou zaměstnat, že jsem osoba se zdravotním postižením. Jsem invalidní důchodkyně 1. stupně se sníženou pracovní schopností, nemám žádné karty (zelené, modré) a tuto práci vykonávám již 2,5 roku a na preventivní prohlídky jsem chodila také každý rok. Údajně tento paragraf je nový a agentury tyto lidi nemohou zaměstnat. Byla jsem se zeptat i na našem ÚP paní ředitelky a ta mi potom volala, že tento paragraf konzultovala s právníky a že to tak údajně je. Jelikož většina prací se děje přes agentury, tak se mi toto zdá být diskriminační pro zdravotně ať vážně nebo méně postižené lidi. Prosím, můžete mi potvrdit,že nemohou agentury tyto lidi zaměstnávat a nebo jen nechtějí? Děkuji za brzkou odpověď Juránková Eva Orlová

Vážená paní Juránková

rozumím Vaší situaci a opravdu Vám musím potvrdit, že Agentura práce Vás nemůže dle zákona zaměstnávat. Můžete se tam ale zaregistrovat a oni Vám mohou poskytovat své služby - vyhledat pro Vás vhodného zaměstnavatele, se kterým byste uzavřela pracovně právní vztah. Samotná agentura práce ale nemůže být Vaším zaměstnavatelem.

Je mi líto, že Vám nemohu poskytnou pozitivnější odpověď. Přeji Vám hodně úspěchů při hledání práce.

S pozdravem

Anna Handrychová

Eva | | 08.12.2012 17:22:56

Dobrý den Už nevím kam se mám obrátit pro radu :-( Mám invalidní důchod 2.stupně (psychické problémy z dětství,bolesti a problémy se zády a chronické onemocnění průdušek ) a vůbec nemohťu najít práci :-( Jsem už rok na pracovním úřadě a ať dělám cokoliv nikde mě nevezmou (jde o to že musím hledat práci v sedě protože nemůžu stát a tý v sedě je hrozně málo) vždycky mají neuvěřitelný požadavky ,navíc jsem absolvent bez praxe ještě s ID :-( Takže mám nulovou šanci něco najít :-( Už nevím co mám dělat z ID 2. stupně se neuživím a potřebuju aspoň něco navíc ale nikde nic :-( Tam kde by mě teoreticky vzali tam se zase stojí a to já prostě nemůžu protože mám neuvěřitelné bolesti k nevydržení a stát zvládnu max 15 minut :-(Bojim se že nikdy v životě nebudu mít práci a nikdy se neuživím a že skončím celej život na ubytovnách s rohlíkama na celý měsíc ...je mi z toho na nic a chce se mi umřít. Prosím poraďte

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Nejlepší bude, pokud se obrátíte na agenturu podporovaného zaměstnávání a vyberete si dle cílové skupiny a regionu - http://www.unie-pz.cz/3-podporovane-zamestnavani/23-poskytovatele-sluzby-pz.html

Pracovníci agentur Vám pomohou specifikovat Vaše požadavky a pomohou Vám najít správný směr. Určitě je neváhejte kontaktovat a domluvit si osobní schůzku.

Věřím, že jistě najdete řešení.

S pozdravem

Klára Podivínová

petra | | 20.11.2012 12:16:44

Dobrý den,není zbytečné hledat jakýkoliv zaměstnání u plného invalidního důchodu???,já jen že až se to doví sociálka obvykle jim důchod sníží a tohle fakt za to nestojí.vždyt mezi ID 2 stupně a 3 stupněm je rozdíl dobrých cca 45% ve prospěch vyšího(další podvodco??(to naší nenáviděné vlad. garnitury).Mimoto takovýto OZP SE STÁVAJÍ obvykle v nově nalezené práci jakýmsi hromosvodem a nuceně trpěnou jednotkou(především na volném trhu práce,ale co dokonce i v některých chráněných dílnách),a hanba že někde na dílnách dávají cca 30kc za hodinu.Když mi tahle informace došla byl to šok.Proč jsou OZP takto mizerně placeni?Vždyt ledajaký ukrajinec co dělá na stavbě bere přes 100 na hodinu. Myslím že to bude nejspíše jakési skryté zneužití,myslímže by na to neměli lidé přistupovat.

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní reakci - a děkuji za Váš názor. Situace osob se zdravotním postižením (zejména pak osob s plným invalidním důchodem) je určitě složitá. Hledat zaměstnání ale rozhodně zbytečné není, a to ani v případě lidí s plným invalidním důchodem, kteří mají hodně sníženou pracovní schopnost. Lidé, kterým "zbývá" menší procento pracovní schopnosti (tzv. zbytkový potenciál), by měli samozřejmě hledat zaměstnání odpovídající jejich schopnostem/možnostem, tj. tak náročné (a na tak vysoký pracovní úvazek), aby to bylo v souladu s jejich zdravotním stavem (respektive doporučením posudkového lékaře). - S ujasněním možností a hledáním vhodného zaměstnání (a následnou pomocí při zapracování) mohou člověku se zdravotním postižením pomoci práve agentury podporovaného zaměstnávání, které naše organizace sdružuje.

Pokud se týká nízkých mezd v chráněných dílnách, ano, mzda zaměstnanců v některých CHD může být "podhodnocena". Nicméně dodám, že v podporovaném zaměstnávání hledáme spolu s klienty zaměstnání výhradně na otevřeném trhu práce, tj. v běžných firmách, na běžných pracovištích. (Ne v chráněných dílnách.) Mzda, kterou člověk se zdravotním postižením dostává, by měla odpovídat jeho schopnostem a reálnému výkonu. (Jinými slovy, pokud vykonává stejnou práci jako jeho kolega bez postižení, měl by také dostávat stejnou mzdu.)

S pozdravem,

Eliška Havlíkvá, ČUPZ

 

Marcela | | 16.10.2012 20:26:32

Dobrý den , prosím potřebovala bych poradit co dělat . Jsem vyučená aranžérka. Od dětsví mám postiženou levou ruku a mám ČID . Když se jdu hlásit o jakékoli místo vždy mě odmítnou s tím že jsem nemocná jeden příklad za všechny ... špatně by vypadalo kdybych měla balit zákusky . Jak postupovat abych si konečně nějaké zaměstnání našla ? Děkuji

Dobrý den,

moc děkujeme za Váš dotaz. Takto "na dálku", na základě stručných informací, Vám bohužel nemohu dát konkrétní radu. Nejlepší bude, když se obrátíte přímo na některou z agentur podporovaného zaměstnávání. Jejich seznam (v němž je možné hledat dle krajů, respektive dle místa Vašeho bydliště) je k dispozici zde. V agentuře PZ s Vámi Vaši situaci proberou, společně zvážíte, jestli by pro Vás byla vhodná služba Podporované zaměstnávání, případně Vám doporučí jiné pro Vás vhodné řešení.

Přeji Vám hodně štěstí při hledání práce.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Eliška Havlíková, ČUPZ

martin franc | | 03.05.2012 10:25:37

dobry den jsem po težkym urazu oka mam už 4 operace za sebou dve ve fakultni nemocnici v plzni a dve ve fakultni všeobecni v praze před roke jsem dostal prukaz ZTP. a letost mi to neprodloužili i přesto že mi doktoři v praze a v plzni napsali že muj stav je už operativne a lečebmne neřešitelnej.přesto mi vzaly prukaz ZTP mam špatnou oriantaci v mistnostech a mezi vicema lidi a předmetu blizko mne,mam dvojte vydeni, nefunkčni kanalky oka neustale se my zvetšuje nitro očni tlak takže mam často bolesti a to dost velke k tomu jsem se dostal do depresi a lečim se antidepresivama. takže mam mizive šance na praci chtel jsem si zřidit pracovni chranene misto to už bohužel nemužu když mi vzali prukaz ZTP tak nevym co mam delat mam rodinu duchod mam přiznanej ale ješte mi ho nevyplacej chyby mi ješte přes rok socialniho pojišteni ponevaž jsem pracoval a žil před urazem v nemecku moc chci pracovat ale stat mi to neumožnuje a na socijalce mi berou vyhodi že pri jsem schopen zednickych praci nevim co mam delat i pře sto že mi doktoři zakazali delat v prachu ,pruvanu,umnelem osvetleni,na lešeni,ve velkem kolektivu a kde je hodne předmetu,mam doporučenou invidualni pracovni dobu a pracovni přestavky mam doporučene kdykoliv to je nutne atd, a stim mne jen tak nikam nevezmou a proto vaz žadam o radu co mam delat a jestli je todle fer jednani uřadu prace v sokolove dekuju za radu. a omlouvam se za pravopis jsem disgrafik. z pozdravem M.F

Dobrý den, pane Franci,

děkujeme, že jste využil naší poradny. Pokud se týká Vaší situace, bude nejlepší, když se obrátíte přímo na agenturu podporovaného zaměstnávání v blízkosti Vašeho bydliště. Přímo v Sokolově působí organizace Rytmus. – Kontakt:

Rytmus Sokolov (Agentura pro sociální rehabilitaci Rytmus Sokolov)
Jednoty 1931, 356 01 Sokolov
737 248 467
sokolov@rytmus.org
http://www.rytmus.org

V agentuře Rytmus s Vámi situaci proberou, ujasníte si své možnosti a společně se dohodnete na nejvhodnějším postupu. Pracovníci agentury Vám pomohou nejen při hledání vhodné práce, ale také při jednání se zaměstnavateli (doprovod na pohovor, pomoc s dojednáním potřebných formalit, pracovních podmínek, případně i pomoc při zapracování,…)  i na úřadu práce.

(Ještě doplním, že průkaz  ZTP není podmínkou vytvoření chráněného pracovního místa. Toto místo je možné vytvořit pro jakoukoli osobu se zdravotním postižením (i bez ZTP). Podstatné je, že Vám byl přiznán invalidní důchod.)

Neváhejte se tedy obrátit na naše kolegy z Rytmusu Sokolov, věřím, že Vaši situaci se podaří vyřešit. Přeji Vám hodně štěstí.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, Česká unie pro podporované zaměstnávání

Email:

Ilona Jancsárová | | 04.01.2012 18:41:40

Dobrý večer, jsem bezradná a tak se obracím k vám o radu. Moje diagnoza je roztroušená skleroza a v roce 2010 mi byl překvalifikován invalidní důchod III.stupně na invalidní důchod II.stupně.Od té doby jsem hledala vhodnou práci. V srpnu 2011 jsem konečně našla místo u firmy ELECTRONIC NETWORK DOBŘANY v elektro montáži, kde mi manualní pracovní činnost vyhovovala a i spojení do zaměstnání nebylo problém. Těžkosti nastali až když začal psychický nátlak ze strany některých spolupracovnic a já se po 2měsících nervově zhroutila. Nyní jsem v PN. Pracovní smlouvu jsem měla uzavřenou na dobu určitou do 31.12.2011. Zaměstnavatel se mnou nekomunikuje telefon nezvedá a do provozovny se nelze bez předchozí domluvy dostat(potvrzení o trvání pracovní neschopnosti posílám poštou). Nevím jak mám jednat dál po skončení pracovní neschopnosti. Myslíte,že se mohu obrátit na poradnu PZ v blízkosti svého bydliště o radu? Ještě by mě zajímalo,zda firmy, které zaměstnávájí OZP jsou nějak kontrolovány v zacházení s těmito osobami. U této firmy za dva měsíce dalo 8 zaměstnankyň výpověď z důvodu mě podobného. Děkuji za odpověď.

Vážená paní Jancsárová,

těší nás, že jste využila poradny na stránkách ČUPZ.

Pokud se týká Vašeho problému, myslím si, že v tomto případě bude asi vhodnější obrátit se na poradnu na stránkách Národní rady zdravotně postižených: http://www.nrzp.cz/poradenstvi-sluzby/poradna-nrzp-cr.html (kde je k dispozici i právní poradenství). Zde Vám zcela určitě poradí, jak situaci řešit, a poskytnou další užitečné informace.

Na některou z agentur PZ se určitě můžete posléze obrátit také, a to v případě, že byste chtěla do budoucna hledat zaměstnání na otevřeném trhu práce (v běžné firmě, tj. ne u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávájí více než 50% OZP). Pracovníci agentury, kterou si vyberete, se s Vámi rádi sejdou, poskytnou Vám podrobnější informace o službě Podporované zaměstnávání (a o tom, co Vám agentura může nabídnout - a zda je konkrétně pro Vás tato služba vhodná).

Přeji Vám hodně štěstí při řešení stávající situace - i budoucím hledání práce.

S pozdravem,

Eliška Havlíková (eliska.havlikova@www.unie-pz.cz)

 

 

 

David Sladký | | 12.12.2011 19:30:59

Dobrý den, nejsem si jist jestli by podporované zaměstnávání bylo pro mě či ne... Jsem dlouhodobě nezaměstnaný člověk bez fyzického ci duševního postižení..Trpím však na psychické problémy úzkostně depresivního charakteru... Smutek, různé obavy , strach, nepříjemné pocity. Především však vůbec nevím co a jak bych mohl dělat. .Jak vůbec nějakou práci vyzískat... Chodím na psychoterapie. S pozdravem David Sladký

Dobrý den, pane Sladký,

děkujeme za Váš dotaz.

Na základě Vámi zmíněných stručných informací samozřejmě nemohu s jistotou říci, zda pro Vás podporované zaměstnávání (PZ) bude vhodné, či nikoli. Rozhodně bych to ale nevylučovala. PZ je služba určená lidem, kteří z nějakého důvodu mají problém při hledání práce, oslovování zaměstnavatele, komunikaci na pracovišti nebo při zvládání samotné práce. Není podmínkou, že by se muselo jednat o osobu se zdravotním. - Myslím si, že nejlepší bude, když se obrátíte přímo na některou z agentur podporovaného zaměstnávání, kde se s Vámi určitě rádi sejdou, Vaši situaci s Vámi proberou a doporučí vhodné řešení. - Seznam agentur pro podporované zaměstnávání naleznete na našich stránkách, v sekci Poskytovatelé PZ. (V seznamu je možné hledat podle krajů.) Případně je možné "prokliknout" si na vybraný kraj na mapce, kterou najdete na hlavní stránce www.unie-pz.cz.

Přeji Vám hodně štěstí (nejen) při hledání práce.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, ČUPZ

eliska.havlikova@www.unie-pz.cz

Zdeňka Nezvedová | | 07.11.2011 08:01:52

Je mi 56let a nutně potřebuji práci s ubytováním (třeba v zemědělství).Potřebuji oddělat roky do důchodu.Nedaří se mi něco najít.Mohli by jste mi pomoci?Předem moc děkuji Nezvedová

Vážená paní Nezvedová,

děkujeme za Váš dotaz. Nejsem si však jistá, zda Vám budeme schopni ve Vaší situaci pomoci. Agentury podporovaného zaměstnávání, které naše organizace sdružuje, poskytují služby lidem (v naprosté většině případů se jedná o osoby s postižením), kteří potřebují intenzivní, dlouhodobou podporu před nástupem do práce i po něm. Služba PZ spočívá nejen v samotném doporučení/"sehnání" zaměstnání. Součástí je i pomoc s nácvikem potřebných dovedností (telefonování, příprava na pohovor,...), doprovázení při pohovoru u zaměstnavatele a následná asistence v zaměstnání. - Předpokládám, že vy máte zájem pouze o doporučení vhodného pracovního místa, je tomu tak? Pokud ano, doporučila bych Vám hledat prostřednictvím běžných internetových stránek s nabídkami práce: www.prace.cz, www.annonce.cz nebo například www.jobs.cz.

Předpokládám, že na úřadu práce jste registrována. (Pokud ne, určitě registraci doporučuji, přinejmenším kvůli úhradě zdravotního pojištění.)

Mrzí mne, že Vám nemohu poskytnout pozitivnější odpověď. Přeji Vám hodně úspěchů při hledání práce.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, Česká unie pro podporované zaměstnávání

Olga Mikšová | | 26.10.2011 13:38:50

Dobrý den, již několik let hledáme práci pro mého syna - 35 let. Syn je v plném ID (může pracovat pouze na 33 %), má roztroušenou sklerózu. Je schopen normální chůze. Syn má maturitu, pracoval několik let jako administrativní pracovník a archivář. Prosím vás o radu, kde ještě můžeme hledat a zda jste schopni synovi pomoci nebo poradit. Moc děkuji. OM

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Doporučuji Vám obrátit se přímo na některou z agentur podporovaného zaměstnávání. Jejich seznam naleznete na našich stránkách, v sekci "Poskytovatelé služby PZ". (V seznamu je možné vyhledávat dle krajů ČR.) Pracovníci agentury si s Vámi, respektive s Vaším synem, domluví schůzku a poskytnou Vám všechny potřebné informace.

S pozdravem a přáním hodně štěstí při hledání práce,

Eliška Havlíková, ČUPZ

 

Vladislava Malčánková | | 04.08.2011 18:04:12

Dobrý den, nejsem si jistá, zda se obracím správně, le už si nevím rady, jsem invalidním důchdu, který mi byl od nového roku zkrácen na II. stupeň ze III. a celou tu dobu se snažím najít lehčí práci na zkrácený úvazek (vzhledem na můj zdravotní problém - postižení střev). Tak se chic zeptat, zda je služba PZ vhodná i pro mě? Bydlím v Praze. Děkuji za odpověď V.M.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Služba PZ je určena lidem se zdravotním postižením (případně jiným znevýhodněním), jejichž schopnosti a dovednosti potřebné pro nalezení a udržení si práce jsou výrazněji sníženy. Ne pro všechny OZP je služba PZ vhodná. Klienti PZ (jedná se převážně o osoby s mentálním postižením, duševním onemocněním, případně smyslovým či kombinovaným postižením) potřebují obvykle dlouhodobější,  intenzivnější pomoc nejen při hledání práce (pomoc při vyhledávání nabídek, při samotném oslovování zaměstnavatelů, asistence při pohovorech,…), ale také po nástupu do zaměstnání (pomoc při dojednávání podmínek u zaměstnavatele, asistence na pracovišti, nácvik potřebných dovedností,…atp.) Podpora je poskytována dlouhodobě, nejedná se tedy pouze o pomoc s vyhledáním pracovního místa. – Je tedy třeba zvážit, jestli byste takto intenzivní podporu potřebovala. Pokud byste se chtěla obrátit na některou z agentur PZ a osobně si ujasnit, je-li pro Vás služba vhodná, určitě je to možné. Kontakty naleznete na našich stránkách v sekci „Poskytovatelé PZ“ (v kolonce „vyhledat“ zvolíte Prahu).

 

Doporučuji Vám podívat se také na následující weby s nabídkami práce pro OZP:

http://www.prace.cz/ozp/

http://www.prace-jinak.cz/nabizim-zamestnani/nabidka-prace.html

http://burzaprace.kontobariery.cz/Pracovni-nabidky.aspx

 

Zmínila jste, že Vám byl důchod přeposouzen z III. na II. stupeň. V současné době to bohužel není výjimečné. Podobnými případy (stížnostmi týkajícími se přeposouzení ID) se v poslední době zabývá  Národní rada zdravotně postižených (www.nrzp.cz, kontakt na poradnu: ).

 

Přeji Vám hodně štěstí při řešení Vaší situace a hledání práce.

 

S pozdravem,

 

Eliška Havlíková, ČUPZ

 

Jana Martisková | | 04.05.2011 12:13:22

Dobrý den, mám sociální fobii a zajímalo by mě, jestli je pro mě PZ určeno. A také jestli vyžadujete lékařské potvrzení. Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Na základě Vámi uvedených stručných informací samozřejmě není možné jednoznačně říci, zda pro Vás PZ bude vhodné, či nikoli. Dá se ale předpokládat, že pokud Vám sociální fobie výrazněji komplikuje cestu k nalezení zaměstnání a jeho udržení, může pro Vás být podporované zaměstnávání vhodnou službou. V agentuře PZ Vám mohou pomoci nejen při hledání práce (oslovování zaměstnavatele, asistence při pohovoru,...), ale také po nástupu (pomoc při komunikaci se zaměstnavatelem a kolegy, při zapracování, začleňování do kolektivu, nácvik potřebných dovedností,...).

Pokud se týká Vašeho druhého dotazu: Ne, pracovníci agentury PZ lékařské potvrzení zpravidla nevyžadují, podrobnosti týkající se zdravotního stavu/diagnozy nezjišťují. Je možné, že Vás požádají o rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu - pokud ho máte. Pro přijetí do PZ ale invalidní důchod není podmínkou. Někteří klienti ID nemají.) - Pro pracovníky agentury PZ není až tak důležitá konkrétní diagnoza, jako spíše porozumět tomu, jaká máte omezení ve vztahu k zaměstnání (tj. s čím budete potřebovat pomoci, s jakými problémy se při hledání práce potýkáte,...atp.).

Doporučuji Vám tedy domluvit si (e-mailem nebo telefonicky) schůzku přímo v některé z agentur PZ. Kontakty na tyto agentury naleznete zde.

Přeji Vám hodně štěstí při hledání práce.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, ČUPZ

Tomáš Cačev | | 20.04.2011 11:33:17

Dobrý den, mám dotaz: moje žena pracující v chráněné prac. dílně na odpolední směnu (12-16 hod.) přinesla zaměstnavateli zprávu od svého psychiatra, který jí doporučuje práci jen na ranní směny. Zaměstnavatel ústní žádosti o přeřazení na směnu od 8-12 hod. nevyhověl, prý buď takto nebo výpověď. Má zaměstnavatel povinnost respektovat pracovní doporučení specialistů, nebo je to čistě na jeho vůli, která když není, má člověk prostě smůlu? Děkuji za odpověď...

Dobrý den,

na úvod chci pouze upozornit, že naše organizace se zabývá problematikou zaměstnávání osob se znevýhodněním na otevřeném trhu práce, tj. v běžném (ne chráněném) prostředí. Otázky související se zaměstnáváním v chráněných dílnách souvisí s naší činností pouze nepřímo. Nicméně v obecné rovině se pokusím na Váš dotaz odpovědět.

Obecně platí (a to i v případě zaměstnanců, kteří nejsou osobami se zdravotním postižením), že zaměstnavatel je povinen zabezpečit, aby jeho zaměstnanci vykonávali pouze takovou práci, která je pro ně z hlediska zdravotní způsobilosti vhodná. Vyplývá to přímo ze Zákoníku práce. (§ 103, odst.1a) - "Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.") Podotýkám, že toto se týká jakéhokoli zaměstnání, nejen zaměstnání OZP. Tím spíše to platí v případě zaměstnání v chráněné dílně, kde má být individuální přístup (zejména ve vztahu ke zdravotním omezením, kvůli nimž daný člověk v CHD je) naprostou samozřejmostí.

Ve zmiňovaném § 103 (odst.5) je dále uvedeno, že „zaměstnavatel je povinen pro zaměstnance, který je osobou se zdravotním postižením, zajišťovat na svůj náklad technickými a organizačními opatřeními, zejména potřebnou úpravu pracovních podmínek, úpravu pracovišť…“. A opět, toto platí i v případě zaměstnání OZP na otevřeném trhu práce (tím spíše pak v chráněné dílně).

Zákoník práce také stanovuje (a opět to platí obecně, nejen pro OZP), že v případě, že zaměstnanec není z důvodu dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti schopen dále konat dosavadní práci, může/má zaměstnavatel převést tohoto zaměstnance na jinou práci, a to buď v rámci dané pracovní smlouvy nebo případně na práci jiného druhu, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě. (Převedením na jinou práci se zabývá § 41.)

 

Z výše uvedených informací lze vyvodit, že v případě Vaší ženy se nejedná o situaci, která by byla důvodem k výpovědi. Jak je uvedeno výše, i v případě, že by Vaše žena nebyla schopna vykonávat původní práci, zaměstnavatel by ji mohl nanejvýš převést na jinou práci, než byla sjednána ve smlouvě. Pokud z lékařského posudku, který Vaší ženě vystavil psychiatr, vyplývá, že má dojít pouze k přizpůsobení pracovních podmínek (konkrétně změně pracovní doby), není Vámi popsaný postoj zaměstnavatele podle mého názoru na místě. Ještě jednou opakuji, že toto se týká i zaměstnání v běžném pracovním prostředí, tím spíše to platí v případě chráněné dílny (ve které je Vaše žena zaměstnána předpokládám právě z důvodu psychiatrického onemocnění), kde má být individuální přizpůsobení pracovních podmínek naprostou samozřejmostí. Přístup zaměstnavatele lze považovat přinejmenším za zarážející.

 

Každopádně Vám doporučuji obrátit se např. na poradnu Národní rady osob se zdravotním postižením, kde Vám zcela určitě zodpoví všechny dotazy týkající se popsané situace a případně poradí, jak postupovat.

 

S pozdravem a přáním rychlého vyřešení situace,

 

Eliška Havlíková, ČUPZ

 

 

 

 

 

Jiří Budva | | 11.04.2011 14:03:34

Dobrý den, se zájmem jsem si přečetl Vaše stránky, ale bohužel jsem nenašel Vaši pomoc v regionu České Budějovice. Je mi 24 let, mám dědičně metabolickou poruchu což se hlavně projevuje v oblasti jemné motoriky. Již dva roky jsem na Úřadu práce České Budějovice a práci hledám stále bezúspěšně. Můžete mi nějak pomoci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel musím potvrdit, že v Českých Budějovicích v současné době nepůsobí žádný poskytovatel služby PZ. V rámci Jihočeského kraje fungují pouze tři agentury PZ, a to v Písku, Jindřichově Hradci a Vimperku. (Ve všech třech případech se jedná o pobočky o.s. Mesada. Předpokládám, že dojíždění do Písku (ten je asi nejblíže) by pro Vás bylo složité, resp. finančně náročné.

Mohu Vám případně doporučit obrátit na jednu ze zmiňovaných poboček Mesady (kontakty naleznete na našich stránkách http://www.unie-pz.cz/3-pz/23-poskytovatele-sluzby-pz.html) a přímo u nich si ověřit, zda nemají kontakt na jinou organizaci (působící v ČB), jejíž služby byste mohl využít. (Byť by se nejednalo přímo o podporované zaměstnávání.)

Je mi líto, že Vám nemohu poskytnout povzbudivější informace. Přeji Vám hodně štěstí při hledání práce.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, ČUPZ

brano papcun ,slovensko 421 914 147 521 | | 29.03.2011 11:42:29

dobry den do ceska , patrim medzi ztp , a hladam si pracu v cesku ,mam maturitu a ovladam expertne anglicky jazyk ,ovladam grafiku a pocitace ale neviem ako dalej .chcem vediet viac a tiez potrebujem pomocnu ruku a pripadne ubytovanie .som komunikativny nefajciar ,a patrim medzi 4 percentnu mensinu .mal by niekto zaujem?vie mi niekto poradit? dakujem,ak viete ako nechaj te mi odkaz po -pia do 16:30 h ,velmi dakujem .

Dobrý den,

Česká unie pro podporované zaměstnávání je zastřešující organizace pro poskytovatele služby Podporované zaměstnávání, které nabízejí služby osobám se zdravotním postižením nebo sociálním znevýhodněním, jejichž dovednosti nalézt a udržet si práci bez pomoci jsou snížené. V odkazu Vám posílám kontakty na organizace, které tyto služby poskytují a zaměřují se na určité cílové skupiny - http://www.unie-pz.cz/3-pz/23-poskytovatele-sluzby-pz.html. Pokud jste ale osobou se zdravotním postižením, automaticky to neznamená, že pro hledání práce není pro Vás vhodná jiná služba, která by nebyla tak intenzivní. Pokud byste se rozhodl využít této služby, měl byste se zdržovat na území ČR, abyste mohl docházet na pravidelné schůzky - 1x týdně. Tyto organizace služby na dálku neposkytují. To ale není jediným kritériem pro využívání této služby.

Pro hledání zaměstnání můžete také vyzkoušet služeb personálních agentur a hledat si práci ze Slovenska přes internet, můžete využít napr. www.prace.cz, http://burzaprace.kontobariery.cz/home.aspx, www.sprace.cz a jiné, kde můžete denně sledovat nabídky práce a také si vyvěsit životopis, aby Vám i sami zaměstnavatelé mohli zasílat jeich nabídky.

Pokud byste potřeboval poradit se sepsáním životopisu, můžete využít například této poradny: http://poradna.prace.cz/

Pokud byste měl další, upřesňující dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Klára Podivínová

Jana Nováková | | 22.12.2010 15:20:03

Dobrý den, můj dotaz se týká jednoho z klientů naší organizace. Chtěla bych se zeptat na Vaši zkušenost s podporovaným zaměstnáváním (možná jen se zaměstnáváním) lidí malého vzrůstu (Turnerův syndrom). A to lidí buď jen s problémem malého vzrůstu, či s dalším přidruženým postižením. Obrátil-li se na Vás někdo s tímto problémem a jaké bylo Vaše řešení. Děkuji Vám za brzkou odpověď. K. Loukotová, Praha

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Lidé malého vzrůstu nejsou typickou cílovou skupinou agentur PZ, nicméně určité zkušenosti s poskytováním služby PZ těmto lidem máme. Jednalo se ale zpravidla o uživatele, u nichž byl malý vzrůst kombinován ještě s dalšími znevýhodňujícími faktory (např. mentálním postižením, menší mírou samostatnosti, problémy v komunikaci,...), a z toho důvodu potřebovali podporu agentury PZ.

Podporované zaměstnávání (PZ) je určeno lidem, jejichž schopnosti a dovednosti jsou sníženy do té míry, že potřebují dlouhodobější, intenzivní podporu před nástupem do práce (při hledání práce, oslovování zaměstnavatelů, asistence při pohovorech,...) i po něm (zapracování, pomoc s komunikací na pracovišti, dojednávání podmínek,...). - Obecně platí, že při zvažování, zda je služba PZ pro daného člověka vhodná, se vždy posuzuje celková míra jeho samostatnosti (ve vztahu k pracovnímu uplatnění). Fyzický handicap jako takový nemusí být ještě "indikátorem" vhodnosti PZ. (Jinými slovy, pokud by byl jediným znevýhodňujícím faktorem malý vzrůst, tj. pokud by postačovalo "pouze" překonání fyzických bariér v pracovním prostředí, zřejmě by pro daného člověka služba PZ byla příliš intenzivní, příliš komplexní.) 

Vhodnost služby PZ se vždy posuzuje individuálně, při osobní schůzce v agentuře PZ. Máte-li klienta, který o službě PZ uvažuje (předpokládám, že to je důvod Vašeho dotazu), určitě se může obrátit na některého z pražských poskytovatelů PZ. Na našich stránkách najdete seznam poskytovatelů PZ v rámci Prahy. http://www.unie-pz.cz/index.php/pz/166 - Doporučuji Vám/Vašemu klientovi kontaktovat o.s. Asistence, která se specializuje na práci s lidmi s fyzickým a kombinovaným postižením, případně pak agentury Rytmus či Formika (které mají širší cílovou skupinu). 

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás neváhejte obracet.

S pozdravem,

Eliška Havlíková, ČUPZ