Soutěž o nejlepší filmový spot zná své vítěze

09.03.2012 Brno, 9. března 2012) V soutěži o nejlepší filmový spot na téma zaměstnávání lidí s hendikepem zvítězil příspěvek Jána H. Mikuše, režíséra slovenského Divadla z Pasáže. Soutěž pořádalo Agapo o.s. a vedle diplomu a drobných pozorností si vítězný tým odnesl finanční odměnu ve výši deset tisíc korun.

 

Občanské sdružení Agapo soutěž  vyhlásilo v listopadu. „Myšlenkou, která stála v pozadí vyhlášení soutěže, byla propagace tématu zaměstnávání lidí s postižením," uvedl ředitel organizace Miroslav Hájek a dodal: „ptali jsme se v ní, jak hledá práci člověk se znevýhodněním? Jaké jsou překážky pro zaměstnavatele, jaké naopak výhody? A jaký je Váš pracovní hendikep?"

Do soutěže se přihlásili jednotlivci i tvůrčí týmy a skupiny, spolupracující organizace. Sešlo se celkem osm spotů, které hodnotila pětičlenná porota. V ní byli zastoupeni Dagmar Trcalová z ING, Klára Podivínová z České unie podporovaného zaměstnávání, Radim Janík z odboru sociální péče MMB, Luboš Mareček, tiskový mluvčí JAMU, divadelní kritik a publicista a Rodrigo Morales, filmový a televizní režisér.

Rozhodování poroty nebylo snadné: „porota chtěla ocenit více spotů, než kolik je míst na stupni vítězů. Hlasování nakonec muselo být dvoukolové," dodala Tereza Freyová, která soutěž v Agapu organizovala.

Na společenském večeru v úterý 6. března byli oceněni Ján Hanzel Mikuš se svým spotem Kdo se bojí Texas Petra Rangera (1. místo), Erik Čipera s Tomášem Škrdlantem, kteří pro Asistenci o.s. natočili portrét Lucie Sivákové a Tereza Vlčková s Ondřejem Báčou za spot Darujte příležitost. Čestné uznání udělila porota autorovi, Janu Hubáčkovi, který natočil spoty pro Iskérku o.s.

Ještě před oznámením výsledků a oficiálním promítáním 6. března projevili o téma zaměstnávání lidí s hendikepem zájem organizátoři filmové přehlídky audiovizuálních cvičení a mladé inovativní tvorby. V předpremiéře tak byly soutěžní snímky k vidění v úterý 28.2. v kinosále Břetislava Bakaly (Žerotínovo nám. 6, Brno). „Snímky jsou dále k vidění na facebookových stránkách občanského sdružení Agapo, promítat se budou také na Fakultě sociálních studií (Joštova 10, Brno) ve čtvrtek 15.3., rovněž jednáme s organizátory brněnského Jednoho světa," vypočítává možnosti, kde spoty shlédnout, Freyová.